Znaleziono / 30 ofert

Wakacje w Czarnogórze

Zakochaj się w Czarnogórze. Mały kraj ludzi z dużym sercem, miejsce w którym Twoje wakacje nie będą monotonne, to miejsce magiczne, bajkowe.

Wakacje w Czarnogórze

Odkryj i poczuj piękno i wyjątkowość natury i przyrody na rejsie po Zatoce Koterskiej czy Jeziorze Szkuderskim, doświadcz aktywnie piękna gór wędrując w Parkach Narodowych, czy też na raftingu na górskich rzekach,  doświadcz historii i kultury spacerując po wąskich i krętych uliczkach średniowiecznych miasteczek jak Budva, Kotor, Perast. Ciesz się swoimi wakacjami w Czarnogórze.




CZARNOGÓRA:
to najmniejszy kraj na Bałkanach, którego mieszkańcy są bardzo otwarci, serdeczni i gościnni. Mały kraj ludzi z dużym sercem,  którego większą cześć stanowią góry, a  granica morska wynosi 293,5 km. Urok Czarnogóry to kontrast majestatycznych gór z wybrzeżem Adriatyku,  historii i kultury widocznej w średniowiecznych miasteczkach wokół Zatoki Koterskiej.
Czarnogóra jest idealnym celem podróżny dla miłośników zwiedzania i aktywnego wypoczynku. W górach Durmitor, Lovcen i Górach Północnoalbańskich znajdują się parki narodowe idealne na górskie wędrówki, wspinaczkę oraz kaniony, wąwozy i rzeki na których można doświadczyć piękna natury oraz adrenaliny na popularnym raftingu rzeką Tarą w Parku Narodowym Durmitor. Czarnogóra graniczy z następującymi państwami: Bośnią i Hercegowiną, Chorwacją, Serbią, Kosowem i Albanią. Przepiękna Budva pełna atrakcji turystycznych jak Stare Miasto, latem słynąca wśród młodzieży z koncertów muzycznych i nocnego życia. Będąca nie tylko idealnym miejscem wakacyjnym na kąpiel i wypoczynek, ale również na wypady w głąb gór na wędrówki po Parkach Narodowych, czy też na podróż do największego fiordu na południu Europy - Zatoki Kotorskiej. Z portu jachtowego w Budvie możemy wypłynąć na rejs statkiem lub katamaranem wzdłuż wybrzeża Adriatyku, by nie tylko rozkoszować się widokami gór od strony morza, ale również zażywać ochłody i kąpieli w turkusowych wodach Adriatyku.



Co warto zobaczyć?

Kilka lat temu poróżowaliśmy rodziną z córeczką po Czarnogórze. Piękne krajobrazy i serdeczni ludzie...Maja była mała...czas z nią wrócić ponownie...



BUDVA:
prześliczne miasto, najczęściej odwiedzany i znany kurort wakacyjny nad Morzem Adriatyckim słynący przede wszystkim ze Starego Miasta.  Na Starówkę, która zachwyca swoją architekturą sakralną,  otoczoną murami prowadzą dwie bramy morska i lądowa. Wchodząc do Starego Miasta  poczujemy piękno i historię tej części zwiedzając cytadelę, muzeum archeologiczne oraz konkatedrę św. Jana Chrzciciela. Stare Miasto znajduje się na cyplu wysuniętym w głąb Adriatyku, dlatego warto przyjść tutaj  na spacer w dzień, by poczuć historie i wakacyjną atmosferę oraz wieczorem, by doświadczyć muzyki i wyśmienitej kuchni serwowanej w małych restauracjach i tawernach. Latem często organizowane są koncerty przy murach Starego miasta, można posłuchać muzyki na żywo lub usiąść w wąskich uliczkach Starego Miasta. Młodzież uwielbia wieczorami u podnóża murów Starego Miasta spędzać czas w klimatycznych tawernach czy barach z muzyką bezpośrednio przy plaży.

ZATOKA KOTORSKA: nie trzeba jechać do Norwegii by zobaczyć piękno i wyjątkowość fiordów. Właśnie taką możliwość daje Zatoka Kotorska znajdująca się w południowej części Morza  Adriatyckiego w Czarnogórze. Zatoka wcina się głęboko w ląd i składają się na nią 4 mniejsze zatoki. Krajobraz wysokich szczytów zatoki i turkusowego Adriatyku właśnie przypominają fiordy Norwegii. 


Nad zatoką leżą malownicze miasta średniowieczne Kotor i Perast, które zostały wpisane w 1979 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. W zatoce znajduje się aż 9 wysp.


Stare Miasto Kotor urzeka swoją architekturą, otoczone z trzech stron masywami górskimi, wąskimi i krętymi uliczkami, otoczone dobrze zachowanymi murami obronnymi,  pełne zabytkowych budowli jest uważane za  najlepiej zachowane średniowieczne miasto południowo-wschodniej Europy, a tym samym klasyfikowane jest na drugim miejscu  po Dubrowniku w Chorwacji.


Warto wspiąć się po wykutych w skale schodach do fortecy górującej ponad miastem z wyjątkową, spektakularną  panoramą Zatoki Kotorskiej.
Zatokę można objechać samochodem zatrzymując się w malowniczych, średniowiecznych miasteczkach otoczonych murami obronnymi, czy też wąskimi uliczkami pełnych zabytków z czasów weneckich. Atrakcją takiej podróży będzie również przeprawa promowa pomiędzy miejscowościami Lepetame i Kameanri, która może nam skrócić i uatrakcyjnić podroż. Zdecydowanie warto na dłużej zatrzymać się w miejscowości Perast, słynącej z zabytków jak kościoły i pałace bogatych rodów z czasów Weneckich. Poza spacerem wąskimi uliczkami wśród pięknej architektury warto z przystani popłynąć małym statkiem turystycznym w niezapomniany rejs po zatoce do dwóch charakterystycznych wysepek. Pierwsza z nich to wyspa św. Jerzego, nazywana tez Wyspą Umarłych i na wyspę Matki Boskiej na Skale z barokowym kościołem, która jednocześnie jest jedyną sztuczną wyspą utworzoną na Adriatyku.

JEZIORO SZKUDERSKIE: ze względu na swoje położenie polecane szczególnie na wycieczki, czy tez rejsy po jeziorze. Wyjątkowy krajobraz i piękno przyrody jeziora Szkuderskiego położonego w dolinie i otoczonego górami dodają małe wysepki, na których znajdują się pozostałości po średniowiecznych klasztorach i twierdzach. Jednocześnie jest to największy zbiornik słodkowodny na Bałkanach, położony na granicy Czarnogóry i Albanii, 2/3 jeziora leżą w Czarnogórze, a 1/3 na terenie Albanii. W roku 1983 utworzono na tym terenie Park Narodowy Jezioro Szkoderskie. Jezioro ma charakter krasowy i znajduje się w dolinie ok. 7 km od brzegu morza. Do jeziora uchodzi kilka rzek, a największa z nich to Moraca. Również wodno-błotny obszar wokół jeziora jest środowiskiem życiowym, miejscem gniazdowania wielu gatunków ptaków, w tym jako jedno z niewielu miejsc w Europie występowania pelikanów. Miejscowością na terenie Albanii, którą warto zwiedzić to miasto Szkoder.


Nasza przeprawa przez granicę Czarnogóry z Albanią.


i już po przekroczeniu granicy...

Plaże i zatoczki Czarnogóry.




Dorota Ostalska

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami